• Home
  • OBX18 Event Info

OBX18 Event Info

THE STOR-AGE OBX ’18 is here!

Get your tickets here!

We are only 1 week away from the 5th edition of the Stor-Age Old Boys Tens which is being held at the Stor-Age Pirates Rugby Club on 9 & 10 November 2018.

Ticket buyers can look forward to awesome live sporting action from both old school rugby and netball teams, live entertainment, food stalls, music and an epic beer tent.

The Old Boys Tens is the official fundraiser for the Education Endowment Fund (EEF). Teams have so far raised R200k for the EEF. Help us get to R360k by next week Friday!

DONATE HERE!

OBX18 Final Programme Of Events

Thursday 9th November Vendor Pre-setup

Friday 9th November

08:00 – 12:00 team registration and captains’ briefing, vendor finalize setup

RUGBY FIXTURES

FRIDAY & SATURDAY 9 & 10 NOVEMBER 2017

PIRATES SPORTS CLUB

Friday 9th November

08:00 – 12:00 team registration and captains’ briefing, vendor finalize setup

14:00 – teams arrive for games

15:00 – gates open for the public

16:00 – rugby fixtures begin (VIEW ALL FIXTURES AT http://in2touchsa.spawtz.com/SpawtzSkin/Fixtures/Fixtures.aspx?VenueId=&LeagueId=447&DivisionId=0&SeasonId=218

16:00 Field 1 General Smuts vs Hilton College
16:00 Field 2 Dale College vs Msobomvu Old Boys
16:20 Field 1 Pirates PS vs Parktown Boys
16:20 Field 2 Jeppe vs Michaelhouse
16:40 Field 1 Queens College vs Pretoria Boys High
16:40 Field 2 KES vs Selborne College
17:00 Field 1 Middelburg OBs vs St Johns
17:00 Field 2 Masakhane Old Boys vs St Andrew’s College
17:20 Field 1 Queens Vets vs Jozi Cats
17:20 Field 2 Jeppe vs Pirates PS
17:40 Field 1 Queens College vs Masakhane Old Boys
17:40 Field 2 Selborne College vs Stirling High
18:00 Field 1 DINNER BREAK

Ladies 7s

vs DINNER BREAK

Ladies 7s

18:00 Field 2 DINNER BREAK

Ladies 7s

vs DINNER BREAK

Ladies 7s

18:20 Field 1 Michaelhouse vs Trinityhouse
18:20 Field 2 Pretoria Boys High vs St Albans
18:40 Field 1 Hilton College vs Monument
18:40 Field 2 Dale College vs General Smuts
19:00 Field 1 KES vs Middelburg OBs
19:00 Field 2 St Johns vs Stirling High
19:20 Field 1 St Andrew’s College vs St Albans
19:20 Field 2 Parktown Boys vs Trinityhouse
19:40 Field 1 Msobomvu Old Boys vs Monument

20:00 – 11pm social function at SAB Beer Tent & clubhouse for players, friends & family with DJ Milez

Saturday 10th November:

06:30: gates open for staff, vendors and volunteers

07:00: teams begin to arrive for fixtures

08:00: gates open for the public

08:30: rugby games begin

08:30 Field 1 Queens Vets vs Stade Joburg
08:30 Field 2 Jozi Cats vs Wanderers Sables
08:50 Field 1 Jeppe vs Trinityhouse
08:50 Field 2 Parktown Boys vs Michaelhouse
09:10 Field 1 KES vs Stirling High
09:10 Field 2 Queens College vs St Albans
09:30 Field 1 St Johns vs Selborne College
09:30 Field 2 St Andrew’s College vs Pretoria Boys High
09:50 Field 1 Dale College vs Monument
09:50 Field 2 Hilton College vs Msobomvu Old Boys
10:10 Field 1 Jozi Cats vs Pirates Madalas
10:10 Field 2 Stade Joburg vs Wanderers Sables
10:30 Field 1 Middelburg OBs vs Stirling High
10:30 Field 2 Pirates PS vs Trinityhouse
10:50 Field 1 St Johns vs KES
10:50 Field 2 Pirates Madalas vs Queens Vets
11:10 Field 1 St Andrew’s College vs Queens College
11:10 Field 2 Masakhane Old Boys vs St Albans
11:30 Field 1 Hilton College vs Dale College
11:30 Field 2 General Smuts vs Monument
11:50 Field 1 Pirates Madalas vs Wanderers Sables
11:50 Field 2 Jozi Cats vs Stade Joburg
12:10 Field 1 Michaelhouse vs Pirates PS
12:10 Field 2 Selborne College vs Middelburg OBs
12:30 Field 1 Stade Joburg vs Pirates Madalas
12:30 Field 2 Queens Vets vs Wanderers Sables
12:50 Field 1 Pretoria Boys High vs Masakhane Old Boys
12:50 Field 2 Msobomvu Old Boys vs General Smuts
13:10 Field 1 Parktown Boys vs Jeppe
13:30 Field 1 LUNCH BREAK

Ladies 7s

vs LUNCH BREAK

Ladies 7s

13:30 Field 2 LUNCH BREAK

Ladies 7s

vs LUNCH BREAK

Ladies 7s

14:00 Field 1 Vet Final vs Vet Final
14:20 Field 1 Spoon semi final 1 vs Spoon semi final 1
14:20 Field 2 Spoon semi final 2 vs Shield semi final 2
14:40 Field 1 Shield semi final 1 vs Shield semi final 1
14:40 Field 2 Shield semi final 2 vs Shield semi final 2
15:00 Field 1 Bowl semi final 1 vs Bowl semi final 1
15:00 Field 2 Bowl semi final 2 vs Bowl semi final 2
15:20 Field 1 Plate semi final 1 vs Plate semi final 1
15:20 Field 2 Plate semi final 2 vs Plate semi final 2
15:40 Field 1 Cup semi final 1 vs Cup semi final 1
15:40 Field 2 Cup semi final 2 vs Cup semi final 2
16:00 Field 1 Spoon final vs Spoon final
16:20 Field 1 Shield Final vs Shield Final
16:40 Field 1 Bowl Final vs Bowl Final
17:00 Field 1 Plate Final vs Plate Final
17:20 Field 1 Cup 3/4 vs Cup 3/4
17:40 Field 1 Cup Final vs Cup Final

Saturday 10th November Netball fixtures

TIME ROUND TEAM 1 TEAM 2
09:00 1 Middelburg Old Dames (Yellow Team) v Saints Old Girls
09:25   Middelburg Old Dames (Black Team) v Border Angels
10:00 2 Saints Old Girls v Trinityhouse Old Girls
10:25   Border Angels v Middelburg Old Dames (Yellow Team)
11:00 3 Middelburg Old Dames (Yellow Team) v Middelburg Old Dames (Black Team)
11:25   Trinityhouse Old Girls v Border Angels
12:00 4 Trinityhouse Old Girls v Middelburg Old Dames (Yellow Team)
12:25   Saints Old Girls v Middelburg Old Dames (Black Team)
13:00 5 Saints Old Girls v Border Angels
13:25 Trinityhouse Old Girls v Middelburg Old Dames (Black Team)
14:00 FINALS: 1st vs 2nd  place
14:25 Netball Finishes

Saturday afterparty program

18:00 – SAB Beer Tent – Prizegiving

18:30 – SAB Beer Tent – Live band – Little Ringo

20:00 – SAB Beer Tent – DJ Abby Nurock

21:45 – SAB Beer Tent – Live screening France vs Springboks

23:30 – CLOSE